0224 221 72 00

Randevu ve bilgi için.

Terapi Nedir

TERAPİ VE PSİKOTERAPİ

Psikolojik sorunlarda çözüm yöntemlerinin genel adı; “Terapi” ya da “Psikoterapi” ile ifade edilir.

TERAPİ: Bir konuda iyileştirme ve rahatlama sağlamak için bir yöntemle çaba göstermektir. Bu nedenle, konuya ve yönteme göre isim alır her çaba. Fizyoterapi, fitoterapi, aroma terapi, müzikoterapi, psikoterapi…

PSİKOTERAPİ: Kişinin, psikolojik ve ruhsal yönden uyumlu, dengeli, sağlıklı ve rahat olması için yapılan; zihinsel değişim ve ruhsal dönüşüm amaçlı, bilgi ve uygulama temelli eğitsel çalışmalar bütünüdür.

KAÇ ÇEŞİT PSİKOTERAPİ YÖNTEMİ VAR?

Dünyada teorisi ve felsefesi birbirinden farklı 10-15 temel psikoterapi yöntemi var. Bunlardan türeyen ve türetilenler de hesaba katılırsa, 100-150 denilebilir.

Hal böyle iken, “TEK BİR İNSAN DOĞASI” var. Mantıklı bir insanın aklına hemen şu soru geliyor; tek bir İNSAN DOĞASI olduğuna göre, acaba tüm psikoterapi yöntemlerinin TEK BİR ortak bir noktası olamaz mı ya da yok mudur?

Bize göre, OLUR ve doğal olarak VAR. Bu TEK BİR ortak nokta, insanı diğer tüm varlıklardan ayıran “Bilinç” dediğimiz Varlık temelidir. Bilinçaltı sorunlar da bilinç çerçevesinde halledilir.

Psikoterapi, bilgi ve deneyim işidir. Aynı yöntemi uygulayan her terapist, aynı sonucu alamayabilir. Terapiye katılan kişinin olduğu kadar, terapistin donanım ve becerisi de önemlidir. Psikoterapinin bilim olduğu kadar, sanat içerdiği de bir gerçektir. Herkes sanatını farklı yapar. Terapi sürecinde sistem kadar, işbirliği de önemlidir.

BİR PSİKOTERAPİDE 3 ÖNEMLİ YÖN VARDIR;

1- Kişinin yaşam kalitesinin iyileşmesi için değişmesi gereken şeyin NE olduğunu bilmek ve bulmak. Bu, doğru tespittir.

2- Bu değişimin NİÇİN yapılması gerektiğini bilmek. Bu, sistem bilgisidir.

3- Değişimin NASIL yapılacağını bilmek. Bu, doğru yöntem ve ustalık becerisidir.

Bir terapistin güvenirliği bu üçünü bilme derecesine bağlıdır ve ilk seansta belli olur.

BİR SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN KAÇ SEANS GEREKİR?

Konunun boyutu ve kişinin bilinç durumuna bağlı olarak; tek seansta da çözüm gerçekleşir, 3-5 seans da gerekebilir. Konusuna ve aciliyetine göre, bir günlük yoğun terapiler de uygulanabilir. “Çalışma Modeli”nin ilkesi, mümkün olan en kısa sürede kalıcı ve sağlıklı çözüm üretmektir.

TERAPİ SÜRESİ (SEANS) KAÇ DAKİKADIR?

Ortalama 45-60 dakikadır. Gereğinde 2-3 seans birleştirilebilir.

TERAPİYE GELEN HASTA MIDIR?                      

Hayır. Kişinin sorunu her ne olursa olsun, kişiyi HASTA değil, İNSAN olarak kabul ederiz. Kişinin kendi başına çözemediği bir sorun vardır. Deneyim ve bilgimizden yararlanarak sorununa bir çözüm bulmak üzere bize gelmiştir. Mutlaka sağlıklı bir çözüm bulunur, çünkü derdi veren dermanını da vermiştir.

HANGİ YAŞ GRUPLARIYLA ÇALIŞIYORUZ?

Kişisel olarak, terapi için yaş sınırlamamız yoktur.

0-6 yaş çocukların psikolojik sorunları,

7-18 yaşların psikolojik sorunları,

19 ve üzeri tüm yaşların sorunlarını da çözümleriz.

Tek, çift, eşlerle, aileyle, gruplarla da çalışıyoruz.

Eğer Sizin ya da bir yakınınızın “Psikoterapi” ihtiyacı varsa;

profesyonel destek alabilirsiniz.