0224 221 72 00

Randevu ve bilgi için.

Mazeret Yok, Tercih Var !

Yıllar önce bir mimar arkadaşım; “Yalçın Bana şu sigarayı bıraktır, ne istersen vereyim. Hatta Sana imzalı boş bir çek vereyim, üzerine istediğin rakamı Sen yaz. Ama yeter ki Beni şu illetinden kurtar” dedi.

Hiç vakit kaybetmeden, “Tamam, haydi başlayalım” dedim. Yapılması gerekenleri eksiksiz yapıp, imzalı boş çeke hak ettiğim rakamı yazıp tahsil edecektim. Ona şu garantiyi de verdim; “Eğer bıraktıramazsam, çekini geri iade ederim” dedim. Benim için hiçbir Mazeret YOK

Garanti vermem hoşuna gitti. Ama o da ne? Bizim arkadaş hemen yan çizmeye başladı. “Yalçın gerçekten bırakmak istiyorum, ama şu anda bırakmaya hazır olmadığımı anladım” deyiverdi. Hoş bir mazeret buldu…

Tamam, ilk işim Seni hazırlamak olacak o zaman” dedim. O sırada Ben de sigara içen bir kişiydim. “Önce Sen bırak” dedi. Doğru söylüyordu. “Kelin ilacı olsa, önce kendi başına sürer” denilen durumdaydım. Haklıydı, bu mazereti geçerliydi.

Tamam, iş iştir Mazeret YOK. Ben derhal bırakıyorum, hatta şu andan itibaren bırakmış durumdayım” dedim. O da bana; “Ama daha yeni bıraktın, aradan üç ay geçsin bıraktığına emin olayım ki, Sana güvenebileyim” dedi. Yeni bir mazeret buldu, ama bu mazereti çok yerinde ve geçerliydi.

Aradan üç ay geçti. Benim bıraktığıma kesin emin oldu. “Haydi şimdi sıra Sende, çalışmaya başlayalım” dedim. “Benim iradem zayıf, bırakamam” dedi. Yine bir mazeret buldu, ama bu geçersiz bir mazeretti. Çünkü gerçeği yansıtmıyordu.

Ben profesyonelim, ilk işim iradeni güçlendirmek olacak” dedim. Çünkü sonuç almakta iddialı ve kararlıydım. “Şu sıra işimde bazı sıkıntılarım var. Onları halledeyim, sonra konuşuruz” dedi. Yine bir mazeret buldu, ama bu Benim Aklıma hiç yatmadı.

Etraflıca düşününce; meselenin özünün Mazeret Bulmak değil, Tercih Etmek olduğunu farkettim. Onun için konu kapandı, ama Benim için asla.

O vazgeçse de, Ben bu işi ciddiye alıp; “Bir insana sigara nasıl bıraktırılır, %100 sonuç almak için ne yapılmalıdır” diye çalışmaya başladım. Çünkü artık Benim için Mazeret YOK, Tercih VAR anlayışı başladı.

Altı Ay sonunda öyle bir yöntem geliştirdim ki, Dünyada TEK oldu. Çünkü tüm Alışkanlıkların İşleyiş Sistemini ve bugüne kadar keşfedilmemiş “Alışkanlık Yasası”nı keşfettim. “BİBSON® Alışkanlık Değişim Yöntemi” olarak markalayıp Türk Patent Enstitüsü’nde tescil ettim (1997). Bu da yetmedi, 7 yıl uğraşıp 420 sayfalık “SİGARA VE ALIŞKANLIK YASALARI” diye bir kitap yazarak, yöntemin bilimsel geçerliğinin ispatını yaptım (2004).

İşim ve mesleğim gereği de, sorun çözmek Benim için bir Alışkanlık oldu. Alışkanlığını değiştirmek isteyene artık Mazeret YOK, çünkü “BİBSON® Alışkanlık Değişim Yöntemi” VAR. BİBSON® Alışkanlık Yasası der ki; mazeret üretmeye gerek YOK, çünkü Hayatta her şey bir TERCİH meselesi. Sigara içmek de, içmemek de bir tercihtir.

Çünkü her insanda Özgür İrade VAR, zayıf ya da güçlü olması farketmez. Her durumda sadece TERCİH VAR. Mazeret üretmek de bir Tercih, üretmemek de…