0224 221 72 00

Randevu ve bilgi için.

Çekiç Vurma Bedeli

Bilgelik seviyesindeki bir uzmanın yaptığı çalışmayı anlatan çok güzel bir hikâye vardır. Çok farklı şekillerde anlatılır. Bu tür hikâyelerde önemli olan şey, kıssadan hisse niteliğindeki ana fikirdir. Bu hikâyeden bahsetme amacımız, Terapi Felsefesi ile yapılan sorun çözümleme çalışmaların değerinin anlaşılmasıdır.

İçinde binlerce kişi çalışan devasa bir fabrikanın buhar kazanında bir arıza olur. Fabrika bünyesinde çalışan görevliler arızayı tespit etmek için bir gün çalışır. Fakat başaramazlar. Zaman çok değerlidir, çünkü tüm fabrikanın çalışması buhar kazanından elde edilen enerji ile yapılmaktadır.

Sorunun giderilmesi için geçen her dakika, büyük ölçekli parasal kayıp demektir. Dışarıdan en güvenilir Ustalar getirilir. Onlar da arızanın yerini tespit edemezler. Şehirde akla gelen Usta kalmaz.

Ülkede bu konuda isim yapmış bir kişi vardır. Ona ulaşırlar, özel uçakla gelmesini sağlarlar. Usta gelir. Arızanın oluş şeklini ilgililerden dinler. Yapılan müdahaleleri ve sonuçlarını dinler. Sonra buhar kazanının çalıştırılmasını ister. Çalışmadığını tekrar dile getirirler. O ısrarla çalıştırılmasını ve buhar pompalanmasını ister. Diğer Ustalar hayretle ve korkuyla dediğini yaparlar.

Bilge Usta, elinde bir çekiç ile buhar boruları arasında dolaşır. Gözü borularda, kulağı seslerde gezinir. Bir yere gelir ve iyice dikkat kesilir. Kulağını boruya dayar ve dinler.

Sonra elindeki çekiçle borunun bir noktasına öyle bir vurur ki, bu sihirli vuruş ile sistem tekrar çalışmaya başlar. Bütün işlem yarım saatte bitirilmiştir. Özel uçakla tekrar geldiği yere bırakılır.

Ücret ne kadar diye sorarlar. Ben faturayı keser gönderirim der.

Bir hafta sonra fatura fabrikaya ulaşır. Toplam bedel 10.000 dolardır. Bu rakamı duyan herkes merak eder ve şu yorumu yapar. Adam geldi, şöyle bir tur attı. Elindeki çekiçle birkaç kez vurdu. Bu para da neyin nesidir böyle? Altı üstü birkaç çekiç darbesi, bunu herkes yapar.

Zekâsını zorlayan biri faturayı görmek ister. Fatura şöyledir. Çekiç Vurma Bedeli: 1 dolar. Vurulacak yeri tespit etme bedeli 9.999 dolar. Toplam 10.000 dolar.

Özetle: Özellikle profesyonel sporlarda, şampiyonluk ve kupa gibi sıralı hedeflere oynayan takım sporlarında; finale kadar gelmek başlı başına bir başarıdır. Ama eğer finale geldiyseniz, o oyunun artık telafisi YOKTUR. YA şampiyon olacaksınız YA DA olacaksınız. Şampiyon olmakla ikinci olmak arasında manevi tatmin ve anlam; parayla pulla ölçülemez. Her durumda, psikolojik faktörleri yönetebilen taraf ŞAMPİYON OLUR.

Bu süreçte; bilinçaltı kaynaklı sorunların tespiti ve çözümü, doğru motivasyon ve doğru konsantrasyon, anahtar kavram ve kelimelerin seçimi, kritik anlarda anlık çözümün püf noktalarını bulup ortaya çıkarmak; sonucu bir anda değiştirebilir. Bazen bir hamlenin değeri, tüm sezonun ve emeğin değerinden fazladır. Ustalık ve Bilgeliğin değerini Ustası bilir. Takdir etmek akıllı insanlara kalmıştır.

Her zaman ki gibi, iddiamızı yineleyerek yazımızı sonuçlandıralım;

* Hangi futbol takımı kendi liginde şampiyon olmak istiyorsa; hedefine ulaşmasına profesyonel destek veririz.

* Hangi Futbolcu kariyerinde çıkış yapmak istiyorsa; profesyonel destek veririz.

* Bireysel sporda kim kariyerinde çıkış yapmak istiyorsa; profesyonel destek veririz…