0224 221 72 00

Randevu ve bilgi için.

Kendi Hayatını Yaşamak Mümkün Mü?

Bu soru çok Hayati ve ciddi bir sorudur. Üzerinde düşünmeye değer. Görünürde zaten Kendi Hayatımızı yaşıyoruz. Ama diğer yandan, aslında başkasının Hayatını ya da Hayatlarını yaşıyoruz, asla Kendi Hayatımızı değil. Kim bilir kimlerin Hayatını yaşıyoruz…

Ana, baba, kardeş, eş, sevgili, arkadaş, çocuklar, yöneticiler… Hayatımızda hep birileri vardır. Bunlarla birlikteyken kimin isteği, kimin dediği oluyor? Kararları kim veriyor? Kimin doğrusu, kimin inancı, kimin yöntemleri uygulanıyor? Direksiyonda olsak bile, yolu kim belirliyor? Hayatımız hakkında ne kadar söz sahibiyiz, ne kadar belirleyiciyiz?

Bu sorular biraz acıtıcı gelebilir, ama gerçek. Biz kimin ya da kimlerin Hayatını yaşıyoruz? Çoğu zaman sanki Kendimiz yokuz. Kendimizi unutmuş ya da Kendimizden vazgeçmiş gibiyiz. Birilerinin yardımcısı, hizmetçisi ya da oyuncağı gibiyiz. Kendi Hayatımızı YA-ŞA-(YA)-MI-YO-RUZ. Kullanıldığımızı hissettiğimiz zamanlar yok değil.

Bunları nereden biliyorum? Mesleğimden biliyorum. Niçin insanların 1/4’ü Antidepresan kullanıyor? Niçin mutsuz insan ve mutsuz evlilik çok? Niçin boşanmalar artıyor? Niçin insanlar birbirine güvenmiyor?

İlişki ve beraberliklerde kendileri olamadıkları, KENDİ Hayatlarını yaşa(ya)madıkları için olabilir mi acaba? Kararı herkes KENDİ versin.

Peki insan birileriyle beraberken Kendi Hayatını nasıl yaşayabilir? Bu mümkün müdür? Mümkün olduğunu söyleyerek sorgulamaya devam edelim. İnsanın KENDİ Hayatını yaşamak KENDİ elinde midir, değil midir? Şartlar ve ortam ne kadar belirleyicidir?

Biraz daha derine ya da Öze inelim. İnsanın Özgüveni tam ve yerinde olursa dengeler değişir mi(ydi) acaba? İşte en kritik soru bu galiba. İnsanın Kendine Özgüveni olması tüm dengeleri değiştirir. Tüm ilişkilerde KENDİ Hayatını yaşamak buna bağlıdır. Özgüvenli bir insan olmak

Peki Özgüvenim yoksa ya da az ise ne yapabilirim? İşte yine kritik bir soruyla karşı karşıyayız. Bir KENDİM var, bir ÖZGÜVEN var. “KENDİM” dediğim nedir, neremdir ya da neyimdir? İlk önce bunu bilmek ve bulmak gerek. Bu olmadan Özgüven çok da bir şey ifade etmez, etmiyor. Çünkü, “kendim’e özgüven’im yok” diyoruz.

Özgüven, kendim’den sonra gelir. Özgüven nedir, ne demektir? ÖZ ve GÜVEN, ÖZ’e GÜVEN. Özgüven; bir insanın Hayatın Sistemi, Yasaları ve bu yasaların bir parçası olan bireysel yeteneklerine olan güvenidir, Ona dayanmasıdır. Bu öğretilen değil, gözlem ve deneyimle yaşanarak öğrenilen/ kazanılan bir Bilinç Hâlidir.

4İ Kendine Koçluk” eğitimlerinde, Özgüven kazanmayı temel konu olarak alıyorum. Çünkü bu olmadan Kendi Hayatını yönetmek olmuyor. Birilerinin Koçluk etmesiyle de olmuyor. Bu nedenle eğitimlerde Terapi Desteği de veriyorum. Kendine Koçluk eğitimiyle ilgili yazıları okuyabilirsiniz.

Yalçın Kireççi / 26 Mayıs 2016