0224 221 72 00

Randevu ve bilgi için.

4İ TERAPİ FELSEFESİ VE FUTBOL

Sokak arası ve toprak alanda başlayıp yeşil sahalara taşınan FUTBOL; insanlık tarihinin en çok para kazanılan takım sporu haline dönüştü(rüldü). Hiçbir meslekte bu kadar seyirci, taraftar kitlesi, ün ve para henüz yok.

Futbol, ayakla oynanan; bilim, kafayla oynanan bir oyun” diyelim. Geceli gündüzlü tüm hayatını bilime ve insanlığa adamış, kafasını kullanarak iki Nobel ödülü kazanmış hiçbir Bilim İnsanı bile, ortalama bir futbolcu kadar para kazanmadı. Zaten hiçbiri de para peşinde olmadı. Kim ne üretiyor, kimin bilime ve insanlığa faydası/ katkısı var? Demek ki “fayda” göreceli bir şey, belki de Hayat adil değil. Kurguyu tam bilmiyoruz.

Futbolcu Bilim İnsanı kıyaslamasını niçin yaptık acaba? Bir psikoloji Bilim İnsanı (Yalçın Kireççi) olarak bilinçaltım bu konuya takılmış olmalı. Bir tarafım futbol endüstrisinde kazanılan paraya özeniyor, belki de kıskanıyor. 40 yıldır insan psikolojisine dair kafa yoran bir Bilim İnsanı olarak, bilinçaltından yükselen bu iç sese kulak verme zamanı gelmiş demektir. Doğru olan, bu sesi bastırmak değil; sağlıklı çözüm üreterek tatmin etmektir. Psikoloji bilimi ve deneyimlerimiz, bunun yapılması gerektiğini tebliğ ve telkin ediyor.

O halde bu yaştan (64) sonra sporda profesyonel olamayacağımıza göre; 40 yıldan beri profesyonel olduğumuz psikoloji biliminin bilgi ve deneyimini, öncelikle ve özellikle futbol takımlarına ve futbolculara “ Terapi Felsefesi” çerçevesinde verebiliriz. Böylece hem futbol takımları ve futbolcular daha çok para ve ün kazanır; başarı, derece, rekor sahibi olur, hem de Biz bu kazançtan pay alırız. Böylece bilinçaltı da tatmin olur.

Bu canlı örnek gösteriyor ki, insanın bilinçaltı harika bir ortak. Tabii ki onun dilini ve çalışma yöntemini anlamak ve öğrenmek koşuluyla. Aksi halde dolduruşa ya da gaza gelerek felaketlere de yelken açabiliriz. Bunun sorumlusu bilinçaltı değil, biz oluruz.

Peki futbol takımları ve futbolcularla yapacağımız çalışma nasıl olabilir? Cem Yılmaz’ın belleklerde yer eden “Buyur, burada yapılmışı var” esprisiyle Sizi, “ Skor Sonucu” başlıklı yazımızı okumaya yönlendirelim. Evet, gerçekten yapılmışı var. Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz

Birçok yazımızdaki gibi, bir kez daha iddia ediyoruz ki;

* Hangi futbol takımı kendi liginde şampiyon olmak istiyorsa; hedefine ulaşmasına profesyonel destek veririz.

* Hangi futbol takımında bir futbolcu yıldız olmak, rekor kırmak istiyorsa; hedefine ulaşmasına profesyonel destek veririz.

Biz durumu ARZ ettik, TALEP eden olduğunda iddia ispatlanır…