0224 221 72 00

Randevu ve bilgi için.

Madde Bağımlılığı

Öncelikle; Dünya Sağlık Örgütünün “Uyuşturucu Madde Bağımlılığı” olarak tanımladığı ve de “tedavi edilemeyen beyinsel bir hastalık” olarak kabul ettiği soruna bir bakalım.

AMATEM ve benzeri madde bağımlılığı tedavi merkezleri ve buralarda çeşitli isimler altında uygulanan tedavi programları VAR. Tedavi için ilaç kullanımı mutlak zorunlu kabul ediliyor. Ortalama 1-3 ay gibi sürelerde mutlaka yatılı tedavi öneriliyor.

Mevcut durumu madde madde özetlersek;

 • Bir tarafta bağımlılık yapıcı(?) maddeler VAR.
 • Bir tarafta “Tedavi edilemeyen beyinsel bir hastalık”(?) tanımı VAR.
 • Diğer tarafta tedavi edilemeyen hastalığı ilaçla tedavi etmek için açılan merkezler(?) ve programlar VAR.
 • Tedavi amacıyla verilen ilaçların da bir o kadar bağımlılık yapıcı özelliği(?) VAR.
 • Ortada dört dörtlük tirajı komik ve açmaz bir durum VAR.
 • Tabii ki bu kısır döngülü anlayışa bağlı olarak, inanılmaz düşük başarı oranları VAR.

Gülelim mi, ağlayalım mı? Sadece düşünelim, ama doğru ve ciddi düşünelim…

Felsefesiyle “Madde Bağımlılığı” sorununa bakış açımız farklıdır. Özünde, esasında, kökeninde ve temelinde sorun sadece bir ALIŞKANLIK OLGUSUdur.

Önce iddiamızı ortaya koyalım, açıklayıcı bilgileri sonra verelim;

Kullanılan madde türü (uyuşturucu, uyarıcı ya da yatıştırıcı) her ne olursa olsun;

Maddenin adı (Eroin, kokain, met, esrar, bonzai, ecstacy… v.s.) her ne olursa olsun;

Maddenin kullanım süresi, dozu ve sıklığı her ne olursa olsun;

Felsefesine göre; İlkeli, İddialı, İspatlı, İlaçsız çözüm öneriyoruz.

Madde Bağımlılığı; 5 gün ile 15 gün bir zaman aralığına yayılan, net 40-60 saat aktif sürede yapılan, yoğun ve etkin terapi özlü çalışmayla BIRAKILABİLİR. İddiamız budur…

Bu iddiayı neye dayanarak söylüyoruz?

 • 40 yıllık mesleki uygulama pratiği ve deneyimine dayanarak söylüyoruz.
 • Kendi geliştirdiğimiz, 25 yıllık uygulama geçmişi olan BİBSON® Alışkanlık Değişim Yöntemi ve Alışkanlık Yasası’na dayanarak söylüyoruz.
 • Başta Zihnin Fabrika Ayarları ve Muhteşem Akıl gibi yazdığımız kaynak kitaplarda ortaya koyduğumuz özgün bilgilere dayanarak söylüyoruz.
 • Atölye Eğitim Dizisi”ndeki, Terapi özlü ve terapi etkili Bilinç Açıcı eğitimlerin sonuçlarına dayanarak söylüyoruz.
 • Araştırma, inceleme, gözlem, tespit ve de bir yıl süreyle 35 madde bağımlısıyla bizzat yaptığımız bireysel ve grup çalışma sonuçlarına dayanarak söylüyoruz.

Elbette ki çözümünün çok zor olduğuna inanılan hassas ve karmaşık bir sorundan bahsettiğimizin bilincindeyiz. Yazdığımız her kelimenin, sarf ettiğimiz her sözün arkasındayız ve sorumluluğunu taşıyoruz.

Mesleki sorumluluk gereği işimiz, var olan sorunlara çare ve çözüm üretmektir. Bir kişinin bile madde bağımlılığından kurtulmasına aracılık etmek insanlığa büyük bir hizmettir. Anlayışımız budur.

Eğer Sizin ya da bir yakınınızın “Madde Bağımlılığı” sorunu var ise,

profesyonel destek alabilirsiniz…

 

 

“MADDE BAĞIMLILIĞINI BIRAKMA” PROGRAMINA KATILIM HAKKINDA

Felsefesiyle; Sistem, Süreç, Strateji, Seçim ve Sonuç ilkelerine göre çalışmalar yapıyoruz. Bunun anlamı; konu hassasiyeti ve sonuç beklentisi nedeniyle, seçici davranmak durumundayız. Stratejimiz, alışkanlık sürecini sistematik olarak yöneterek olumlu sonuçlar alabilmektir.

Bu nedenle; “Madde Bağımlılığını Bırakma” konusunda çalışacağımız kişinin yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu, işi, mesleği, öz yaşam hikâyesi, son durumu, bilinç seviyesi, hazır oluşu, niyeti ve gönüllü oluşu, ekonomik durumu gibi faktörlere bağlı olarak yol haritamız ve çalışma takvimimiz farklılıklar göstereceğinden; mutlaka yüz yüze görüşerek karar vermek gerekiyor.

Felsefesine göre; Sistemin işleyiş süreci ve uygulama kriterleri belirlenmiştir. Çözüm için başvuran kişi, “Dönüşüm Adayı” olarak kabul edilir. İlk randevuda Dönüşüm Adayı, kabul kriterlerine göre değerlendirmeye tabi tutulur. Aynı zamanda, Dönüşüm Adayı ve gerekirse yakınları da bizi değerlendirir.

En çok merak edilen konu olan; çalışma içeriğimizin ne olduğu ve neden bu kadar kısa sürede etkili sonuç alınabildiği sorusunun cevabı da, ilk randevuda karşılıklı konuşularak açıklığa kavuşturulur.

Durumu ve şartları çalışma kriterlerine uyuyorsa ve karşılıklı anlaşma sağlanmışsa, yol haritası ve çalışma takvimi belirlenerek süreç başlatılır. İstenen ve belirlenen sonuç alınasıya kadar sistematik çalışma ve takiple olumlu sonuç alınır.

Gereken işlemler karşılıklı taahhüt edildiği şekilde tamamlanarak hizmet tamamlanır…