0224 221 72 00

Randevu ve bilgi için.

İnsan ve İnsanlık Farklı Şeyler!

İnsan” ve “İnsanlık”, ilk bakışta sadece birer kelimedir. Aralarındaki fark, sadece LIK eki. Her kelime, aynı zamanda bir kavram ifadesidir. O halde, İNSAN ve İNSANLIK kavramlarını kısaca ve basitçe açalım.

Tek cümleyle İNSAN, canlılar dünyasının üyesi olan bir Varlık. Dünya gezegeninde yaşayan bizlerden bahsediyorum, başka bir Varlıktan değil. Aynada görüp algıladığımız, kitlesel aşina olduğumuz Varlık. Kendi gibi insan olan bir anne babadan doğan, bir ailesi olan, büyütülen, eğitilen, öğretilen, gelişen, değişen ve dönüşen Varlık. İç dünyası ve derinliği olan, bildiği kadar hiç bilmediği yönleri de olan meçhul bir Varlık.

İNSAN; Duygu, düşünce ve davranışlarıyla karmaşa içinde yaşayan bir Varlık. Yerine göre günahsız Melek, yerine göre günahkar Şeytan. Üzülünce depresyonla yerin dibine giren, sevinince manik olup bulutların üstüne çıkan Varlık. Hayvani somut bedeni, Tanrısal soyut ve gizemli yönü de olan muhteşem Varlık.

Tarih boyunca insanın geçmişine ve bugününe bakınca, vahşet ve dehşet saçan bir Varlık. Şu anda istese, Dünyayı ve Dünyadaki canlı yaşamı kökten yok edip Cehenneme çevirebilecek, bir anda kıyameti koparabilecek güç seviyesine gelmiş manyak bir Varlık. Kendini canlı bomba yapabiliyor. Teknoloji harikası savaş gereçleriyle, istediği yerden istediği yeri bombalayıp, harabeye çevirebiliyor.

Ancak, istese bir anda bu Dünyayı Cennete çevirebilecek kapasiteye de sahip bir Varlık. Bunu yapması için BİR TEK şeye ihtiyaç var. İNSANLIK yönünün ortaya çıkarılması ve aktive edilmesi gerekiyor. Benim ilgilendiğim de budur.

İNSANLIK nedir? İNSANLIK; istisnasız tüm insanların aynı kökten, aynı RUHtan var oldukları, bu nedenle TEK BİR AİLE olduğu ANLAYIŞIDIR. “İNSANLIK TEK BİR AİLEDİR” anlayışıdır. Bu iddia, mantıken ve bilimsel olarak ispat edilebilecek apaçık bir gerçektir. Ortak bir RUH, ortak bir Akıl, ortak bir Zihin ve ortak bir Can taşımaktayız. Aynı genetik programa ve içgüdülere sahibiz. Bir anlık düşünce ve gözlem, bunu doğrular.

İnsan, İnsanlığın Tek Bir Aile olduğu Bilincine erişirse İNSAN olur. “İnsanlıktan nasibini almak” denilen şey de budur. Yoksa, beşer seviyesinde hayvansal içgüdüleriyle yaşar. Maalesef Dünya nüfusunun %99’u beşer seviyesinde bir Bilinçle yaşıyor. Bu nedenle savaşlar var. Bu nedenle şiddet, vahşet, cinayet, tecavüz ve sömürü var. Diğerlerini saymıyorum…

İnsan ölümlü ve sonlu, İnsanlık ölümsüz ve sonsuzdur. İnsan için SEVGİ, İnsanlık için AŞK gerekir.

Hayat, İnsanın İnsanlığa yolculuğudur. Bu yolun bir yolcusu olarak herkesi bu yolculuğa davet ediyorum. 15 Ocak 2016 / Yalçın Kireççi