Yalçın Kireççi Kimdir?

O, Benim işte!

Doğum 1955 K.Maraş. Günü bilinmiyor, Bağ Bozumu mevsimiymiş. Akrep Burcu

KİREÇCİ soyadı, kireç üreticiliğinden gelir. Kireç taşını (kalsiyum oksit-CaO), kireç ocaklarında odun ateşinde sanayi tipi kirece dönüştürürdü dedelerim. Üretici ve dönüştürücü (simyacı) yönüm buradan kaynaklanır. Psikologluk, dönüştürücü bir meslektir. Sorunlar çözüme, korku sevgiye, cahil bilgeye, Ego ÖZ’e dönüşür.

Kireç; dezenfektan, beyazlatıcı, arıtıcı, yapıştırıcı, inşa edici, şifa vericidir. Şifaya ve arınmaya aracı olmak doğal misyonum olmuş.

YALÇIN; dik ve sarp olduğu için ulaşılamaz, düz ve engin olduğu için aşılamaz anlamlarını taşır içinde. Rahmetli Babam beni görür görmez bu ismi yakıştırmış, minnettarım.

İsmim beni; zirvelere ulaşmaya, derinlikleri keşfetmeye, sınırları ve engelleri aşmaya motive eder. İsimler sihirli kelimelermiş. Psikolojinin bilinen sınırlarını zorlamayı seviyorum. Ezberbozan özelliğim buradan kaynaklanır.

Çalışma Modeli” Çözüm Yöntemleri, “ Atölye Eğitim Dizisi” Vizyoner Eğitimleri ve “BİBSON® Alışkanlık Değişim Yöntemi”, bu özelliklerin eseridir. Değişimde ve çözümde sınır tanımazlar.

Lisans eğitimi: ODTÜ Psikoloji, 1979. Araştırıcı, sorgulayıcı, yenilikçi ve iddialı olma yönüm buradan kaynaklanır.

Klinik psikoloji yüksek lisans: Uludağ Üniversitesi, 1986. Anlayışta derinlere inmeyi sevdiğim kadar, zirvelere ulaşmayı da severim.

Çalışma Hayatım:

1978-79: ODTÜ son sınıfta “öğrenci asistan” sıfatıyla sigortalı çalışmaya başladım. Psikoloji bölümünde öğrenci asistan olarak çalışan ilk kişiyim. Prof. Umur Talaslı hocamın yönetiminde beynin ve zihnin çalışmasını keşfetmek hedefimiz olmuştu. Araştırıcılık ve yazarlık yönüm burada tohumlandı. Bu konudaki temel kitapları yazarak meyveye dönüştü.

1980-1986: Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniğinde psikolog olarak çalışmaya başladım. Her yaş grubunda, birbirinden farklı vaka çeşitleriyle karşılaşmayı ve süpervizyon alarak gelişmeyi sağladı. Psikiyatrik ve psikolojik yaklaşım farkını ve sınırları öğrendiğim dönem.

1986-1990: Özel sağlık kuruluşlarında klinik psikolog olarak çalışmak; her tür vakada tek başına sorumluluk üstlenmeyi ve kısa sürede pratik çözüm üretmeyi sağladı.

1990-2010: Özel Yöntem Bireysel Gelişim Hizmetleri Ltd. Şirketi’ni kurarak serbest klinik psikolog olarak çalışma dönemi. Bursa’da açılan ilk psikolog ofisi; sorunlara metodik yaklaşmayı ve özgün yöntemler geliştirmeyi sağladı.

2010-12: KENKOÇ Koçluk Eğitimi ve Yaşam Zenginliği Ltd. Şirketi’ni kurarak Koçluk Eğitmenliğine başlama dönemi. Psikolojiyle Koçluk mesleğini birleştiren eğitim modülleri geliştirme ve eğitmen yetiştirme pratiği sağladı.

2012’den bugüne: Yeniden kendi ofisimde serbest çalışmaya başlama dönemi. Halen devam ediyor…

2018-19: “Uyuşturucu Madde Bağımlılığı” sorununun çözümünde bir model üretmek için, Bursa Valiliği ve Dilruba Derneği’yle ortak bir proje yapıldı. Bursa Orhaneli Nalınlar Köyü mevkiinde 5 dönümlük bir arazide “İnsanlık Köyü Yaşam Atölyesi” kuruldu. Bir yılda 35 madde bağımlısı ile bireysel ve grup çalışmaları yapıldı. “4İ Çalışma Modeli” ve “BİBSON® Alışkanlık Değişim Yöntemi” ile, 5-15 gün gibi kısa sürelerde olumlu sonuçlar alındı. Model üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Misyon ve vizyonum: İnsanın psikolojik yapısındaki birçok farklı sürecin işleyiş sistemini keşfederek yazılı eser haline getirmek. Bu eserler ve “ Atölye Eğitim Dizisi” aracılığıyla; sistemi ve süreçleri her insanın öğrenmesini sağlayarak, İnsanlık Ailesi’nin gelişimini sağlamak. Dünyadaki olumsuzluklar ancak bu yolla azalır.

Neden? Çünkü her insanın psikolojisi var, ama tam olarak bilmediği için sorunlar yaşıyor. Bu nedenle de, bireyin ve toplumun psikolojisi hızla bozuluyor. Bozulan psikoloji ilâçlarla, yasalarla ve cezalarla değil; doğru içerikli vizyoner eğitimle düzelir.

Bu amaçla, herkesin kendi psikolojik yönlerini öğrenebileceği kitaplar yazıyorum. Terapi özlü ve terapi etkili Bilinç Açıcı “ Atölye Eğitimleri” düzenliyorum. Pratik olarak kullanılabilen işlevsel formüller, şemalar ve modeller geliştiriyorum.

Aldığım Eğitimler:

Prof. Dr. Bilgen Taneli’den; “Psikiyatrik bakış açısı” pratiği (6 yıl)

Prof. Dr. Suna Taneli’den; “Nondirektif terapi” eğitimi (6 yıl)

Prof. Dr. Abdulkadir Özbek’den; “Psikodrama terapistliği” eğitimi (5 yıl)

Psikolog Tony Buzan’dan; “Zihin Haritalaması” yöntemi (1994)

Nil Avunduk’dan; Reiki master (2008)

FA Coach Academy’den; Advanced Koçluk Eğitimi (2010)

LIVCON International’dan; Eğiticinin eğitimi seviyelerinde Koçluk Eğitimleri; Yaşam, Öğrenci, KOBİ, Yönetici, Satış, Performans, NLP, Hipnoz…

Erl & Cristy Morrell-Stinson’dan; Kuantum practitioner ve Kuantum Activist Koçluk Eğitimleri…

Robert Smith ve Liz Baily’den; İlişkiler ve Aile Koçluğu…

Uygulama ve deneyimler:

Terapi ve danışmanlık (40 yılda 50.000 saatten fazla),

Klinikte kişilik testleri uygulaması (16 yıl),

Anaokulu danışmanlığı (12 yıl),

ONKO-DAY Derneğinde kanser hastaları ve yakınlarına terapi (8 yıl),

Bursa Engelliler Meclisinde sohbet (4 yıl),

Profesyonel takımlarda spor psikolojisi (32 yıl),

Parapsikoloji ve enerji çalışmaları (9 yıl),

Tasavvuf ve gönül sohbetleri (18 yıldan beri devam ediyor),

600′den fazla seminer ve konferans verdim, devam ediyor,

Gazete ve dergi yazıları, radyo ve televizyonlara uzman konuk, devam ediyor…

Ödül, takdir, teşekkür:

Yerel Televizyonlar Birliği tarafından, “Bu ülkede hep kötüler yok, iyi şeyler yapanlar da var” mesajı vermek için organize edilen projede, Bursa Line TV Halk Jürisi tarafından 2001 yılı Bursa İli “Halk Kahramanı” seçildik.

Onko-Day Derneğince 2002 yılı “Onur Ödülü”ne layık görülmüşüz.

Toplum yararına yapılan proje, eğitim, seminer ve konferanslarda; 350′den fazla plaket, teşekkür ve takdir belgesi verildi.

Kitap yazarlığım: Yayınlanmış yedi özgün kitap var.

SİGARA VE ALIŞKANLIK YASALARI (2004): 460 sayfa

DİKKATİN GÜCÜ VE KALİTESİ (2005): 230 sayfa

HEYECANLA YÜZLEŞMEK (2007): 260 sayfa

SİGARAYA KEYİFLİ BİR MOLA  (2008): 234 sayfa

ZİHNİN FABRİKA AYARLARI (2014): 560 sayfa

ALLAH ZİHİN AÇIKLIĞI VERSİN (2015): 256 sayfa

MUHTEŞEM AKIL (2016): 333 sayfa

Geliştirip Markalanan Yöntemler:

BİBSON® Alışkanlık Değişim Yöntemi (1997)

Her tür alışkanlık ve bağımlılığın değiştirilmesinde (azaltmak, bırakmak, kontrollü kullanmayı sağlamak, alışkanlığı yönetmek, yeni alışkanlık kazanmak) etkin ve başarılı olarak kullanılabilmektedir. “SİGARA VE ALIŞKANLIK YASALARI” kitabı yöntemin ispat kitabıdır. Alışkanlıkların 26 maddelik yasasını tespit ederek psikoloji dünyasına kazandırıldı.

Yöntem sadece sigara alışkanlığı ile sınırlı değil. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesini sağlayarak fazla kiloların verilmesinde de kullanılmaktadır.

KENKOÇ® “4İ Kendine Koçluk” Yöntemi (2011)

Kendini yönetemeyen insanların başkalarını yönetme hevesi ve sevdası dikkat çekici bir olgudur. “Yaşam Koçluğu” alanında da bunun varlığını görmek, bir klinik psikolog bir şeyler yapmam gerektiğini hissettirdi.

Etkin, yetkin ve güvenilir bir Yaşam Koçu olabilmek için, bir insanın önce kendi yaşamına başarıyla koçluk etme sürecini bizzat yaşaması gerekir. Bu inançla bu amaca hizmet edecek “ Kendine Koçluk” Yöntemi oluşturuldu.

“4İ Çalışma Modeli” Çözüm Yöntemleri

40 yıllık meslek kariyer sürecimde, kendiliğinden oluşan çalışma disiplininin özgün çerçevesidir. Psikolojik/ruhsal sorunlara İlaçsız çözüm İlke ve İddiasının geçerliğini İspat etme misyon ve vizyonudur. Sitede gelişim öyküsünü okuyabilirsiniz.

40.YIL Hizmet Misyonu olarak “4İ Atölye Eğitim Dizisi” adıyla; %100 Orijinal ve Özgün Atölye Eğitimleri hazırlanıp İnsanlığın hizmetine sunuldu (2019).

Sosyal Sorumluluk Projeleri:

* 2007 yılında “Gezgin Psikolog İnsana Yolculuk” isimli projeyle; 14.000 kilometre minibüs kullanıp, 3 ay içinde her gün bir il olmak üzere 53 ilin Vali ve Belediye Başkanlarını ziyaret ettim. Valilik ve Belediye çalışanları, daire müdürleri, bazı illerde halka açık olmak üzere 22.600 kişiye “İnsan ve dikkat” konulu ücretsiz seminer verdim. “Gelişmiş toplum, gelişmiş bireylerden oluşur” anlayışını hayata geçirmek için yaptığım bir projeydi.

* “Bursa Okul Aile Birlikleri (BOAB) Derneği”nin her Pazar bir okulda düzenlediği veli toplantılarına 2 yıl boyunca klinik psikolog olarak gönüllü destek verdim.

* Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin (BESOB), Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa organize ettiği “Yaşam Boyu Eğitim” projesinde klinik psikolog olarak görev aldım. Proje, 10.000 kişiyi kapsıyordu. Bu projede 200 kişilik gruplar halinde 30 saatlik eğitim verildi. Bursa’daki tüm taksi, dolmuş, minibüs ve halk otobüsleri ile servis şoförlerinin eğitimi tamamlandı. Harika sonuçlar alınan ve inanılmaz keyif aldığım bir projeydi.

* Rotary Gönüllüsü olarak, üniversiteli gençler için düzenlenen Rotary Ryle (Toplum Liderliği) Seminerlerine konuşmacı olarak katılırım.

* Kısa süreli ve dönemlik irili ufaklı onlarca sosyal sorumluluk projesine danışman desteği verdim. Ne zaman ve ne olduğunu ancak söylediklerinde hatırlıyorum…

Kan bağışı: Kızılay’ın gümüş madalyalı kan bağışçısıyım (33 ünite). Kan bağışlamak en temel insanî görevlerden biridir, çünkü insan teknolojik olarak henüz kan üretemiyor. Kan bağışı sağlığın zekâtı, insanlığın erdemidir.

Hobilerim: En büyük ve bitmeyen hobim; “BEN” olan İnsan Varlığı keşfetmek, tanımak, öğrenmek ve öğretmek. Keşfederken kitap yazmak, yöntem geliştirmek vazgeçemediğim tutkum. Kitap okumak, yemek ve su içmek gibi günlük ihtiyaçtır benim için. Doğaya ve doğal olana her şeye hayranım. El becerim iyidir, tamirat işleri tam bana göre. Otomobil kullanmayı severim, şoförlük baba mesleğimdir ne de olsa. Hobi, yaşadığını hissetmektir…

Tutkum: Bir futbol takımının şampiyon olmasına psikolojik destek vererek; hem psikoloji biliminin, hem de bir klinik psikoloğun her alanda fark yaratan bir meslek olduğunu bizzat ispatlamaktır.

Sloganım:EĞER YAŞIYORSAN, BİR İDDİAN OLSUN!

Hakkımda” üzerine 3 düşünce

 • Şubat 8, 2018, 1:43 pm
  Kalıcı bağlantı

  Yaşadığım şehirde böyle bir nimet varsa çok şanslıyım, Bursalılar çok şanslı.
  Allah sizden razı olsun, tüm insanlığa nasiplenmek nasip olsun.

  Cevapla
 • Mart 3, 2018, 9:54 am
  Kalıcı bağlantı

  MÜKEMMEL BİR YAŞAM ÖĞRENME VE ÖĞRETME -PAYLAŞMA
  DAHA NİCE BAŞARILARA
  SİZİN GİBİ İNSANLARA ÇOK İHTİYAÇ VAR

  Cevapla
 • Nisan 22, 2019, 7:30 pm
  Kalıcı bağlantı

  Yaklaşık 8 yıl önce eğitim alma , vizyon geliştirme arayışlarım alanlarında ve daha pek çok alanda bana ilham veren bir insanlık duruşudur. Bir o kadar da karşılıklı bilgi alışverişinde açık yürekli olan, zihin netleme ve yenileme programcısı olan sevgili Yalçın Kireççi’yi nasıl 2 cümlede anlatılamayacağını şahsen tanıştığınızda anlayacak ve bana hak vereceksiniz. İyi ki varsınız, sizinle ortak platformlarda buluşmak çalışmak bir ayrıcalıktır. Sevgi ve saygılarımla.
  Hikmet Gökçe

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir