0224 221 72 00

Randevu ve bilgi için.

Gel Sana Koçluk Yapayım !

Koçluk nedir bilmeyen birine “Gel sana koçluk yapayım” dersek ne düşünür? Sözün içinde yapmak olduğu için, ne yapılacağını düşünür. “Koçluk yapmak nedir” diye sorar. Eğitmen bir Koç olarak anlatayım…

İnsanın Hayattaki en kritik durumu; bir amaca ulaşmak için NE YAPACAĞINI ve NASIL YAPACAĞINI bilmemesidir. Eğer ne yapacağını ve nasıl yapacağını bilirse, ya da bu konuda bir destek veren olursa; istediği her şeyi YAPAR. Çünkü ortalama her insan bir yapabilme potansiyeline sahip. İstediğini başarmayı, refah ve bolluk içinde yaşamayı hak ediyor.

Ancak gel gör ki, bazen yapabileceğimizin çok altında şeyler yaparak kısıtlı bir Hayat yaşıyoruz. Sanki içimizdeki bir güç bizi durduruyor ya da yavaşlatıyor. Var olan potansiyelimizi tam kullanamıyoruz. Hayat geçip gidiyor, biz hayallerimizi erteliyoruz. Hani deriz ya, kabuğumuzu bir kırsak, kim tutar bizi. Neler yaparız neler…

İşte Koçluk Yapmak; bir insana, ulaşmak istediği bir amaca ulaşmasında ihtiyacı olan sistematik desteği ve cesareti vermektir. İstenen sonuç alınıncaya kadar ona yol arkadaşlığı etmektir. Koçluk yerine, YARENLİK ETMEK demeyi tercih ediyorum. YAREN; Seni Senin kadar düşünen Samimi Dost demektir.

Büyük amaçlara ulaşmış tüm insanların mutlaka bir Yarenleri olmuştur. Onu olduğu gibi kabul eden, ona inanan, ihtiyaç duyduğu her an yanında olan, eleştirmek yerine takdir eden, sorularıyla zihnini açan, Özünü tanıtıp güven duyuran. Sonunda kendi Özünü bulduran…

Böylesi bir dost büyük bir lütuftur. “Kafa kafaya vermek” ya da “Sırt sırta vermek” sözleri bunu anlatır. Bir elin nesi var, iki elin sesi var… Bazen, elimizden tutan bir el olması Hayatımızı değiştirir. Hayallerimizi gerçekleştirme cesareti buluruz onunla. Büyük başarılara yalnız yürünmez, bu bir gerçek.

İşte Yaren (Koç) böyle biri. Bir amaç için el ele vermeyi kendine profesyonel iş edinen, bunun nasıl yapılacağını bilen kişidir. Tabii her işte olduğu gibi, Yarenlikte de deneyim ve bilgi kişiye göre değişir. Bu nedenle, doğru Yareni seçmek önemli… Neden?

Çünkü bu işin okulu henüz yok. Kısa süreli kurslarla eğitim alınıyor. Bu başlangıç için yeterli, ama sonrası daha önemli. Yarenin Yareni Kendi Özünü bulmamış ise, Yunus’un dediği gibi, “Bu nice okumaktır” oluyor. Uluslararası isim yapmış iki ekol var, biri Erickson diğeri Adler. Her iki isim de duayen psikoterapist.

Ben de 37 yıllık bir psikoterapist ve teorisyen olarak kendi Yarenlik modelimi oluşturdum. “4İ KENDİNE KOÇLUK” modeli. Bu, kişinin “Kendine Yarenlik” yapmasını öğrenmesi üzerinedir. Kendini tanımak ve Kendiyle dost olmak.

Eğer böylesi bir Yarenlik desteği almayı düşünürseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Altı kişilik gruplar halinde “ Atölye Eğitimi” tarzında olacak çalışmalarımız. Teori ve pratik birlikte 6 ay sürecek. İlk 15 gün yoğun bir çalışmayla modelin temel şablonları öğrenilecek. Kalan sürede de, çıkarılan bireysel yol haritaları düzenli aralıklarla birlikte takip edilecek. Kontenjan 5 grupla sınırlı.

Bu çalışmada iki iddialı sloganımız var. “İmkânsızı Başarmak” ve “Mazeretsiz Değişim” Hep birlikte limitlerimizi sonuna kadar zorlayacağız… Olmaz, olamaz, olmuyor, olmadı YOK. Olur, olması için gereken her şey VAR.

Beni henüz tanımıyorsanız, hakkımda bölümünü okuyun lütfen. Doğal olarak Benimle çalışmak bir ayrıcalıktır. Mütevazı olmaya gerek yok, bu bir gerçek.

Dilerseniz 6 kişilik kendi çalışma grubunuzu oluşturabilirsiniz.

Hayallerini gerçekleştirmek isteyenleri bekliyorum…

İnsan, düşündüğünden çok daha fazlası ve ötesidir…!

Yalçın Kireççi / 8 Mayıs 2016