0224 221 72 00

Randevu ve bilgi için.

Evlilikte Cinsel Uyum

Evlilik, Cinsellik ve Uyum, 3 ayrı kavram bir arada. Bu da demektir ki, bu iş bir DENGE meselesi. Denge tutturulursa keyif ve coşkuya, denge bozulursa kâbus ve işkenceye dönüşür cinsellik.

Cinsel uyumda dengeyi tutturan beraberlikler, uzun ömürlü olur. Yaşamın diğer alanlarında ne kadar sorun olursa olsun, cinsellik etkilenmez. Çünkü sorunlar yatak odasına taşınmaz. Yatak odası birlik, berberlik ve paylaşım odasıdır. Mutluluk ve huzur odasıdır. Uyku bile düzenli ve dinlendirici olur. Bu huzur hiçbir şeyle ölçülemez ve kıyaslanamaz.

Sağlıklı bir cinsel uyum için, bireysel “Özlük Hakları”nın kabul edilmesi temel gerekliliktir. Bu ne demektir? İki taraf da birlikte olma isteğine Evet ya da Hayır diyebilir, çünkü özgür iradeleri vardır. Evet ve Hayır cevaplarına saygı ve anlayış gösterilir. Zorla güzellik olmadığı gibi, zorla sevişme de olmaz.

Sağlıklı bir cinsel uyum için şunlar da önemlidir: Kişinin fiziğini, tipini ya da herhangi bir özelliğini beğenmemek olmaz. Beğenmiyorsan niye birliktesin? Birlikteysen, beğenmemekle eline ne geçiyor? Karısına “maymun”, kocasına “ayı” diyen birini düşünün.

Kişiyi bir duygusundan ya da durumundan dolayı ayıplama, aşağılama, hor görme, alay etme, dalga geçme, hırpalama, küfür, hakaret türü girişimler kabul edilemez. Bunlar uyumu bozar, kişiyi duygusal olarak uzaklaştırır. Cinsellik olsa da, bedensel bir görev olarak şeklen olur. Ruh, cezbelerini ortaya çıkaramaz, Ruhsal doyum olmaz. Zaman içinde cinsellik anlamını kaybeder. Eeeee, oldu da ne oldu sanki? Olsa da olur, olmasa da olur… havası başlar.

Bir birliktelikte cinsel uyum kurulmuşsa, yıllar geçse de cinsel istek YOK OLMAZ. Doyum, tatmin ve kalite eksilmez. Kucaklaşma, sarılma, dokunma bile zevk verir, mutlu eder. İnsan sevdiği birinin nefesini bile yanında hissetse, dünyalara değerdir.

Eğer cinsel uyum kurulamamışsa, yıllar geçtikçe uzaklaşma başlar. Cinsel uyumu neler bozar? Kadınlarda (erkeklere göre) cinselliğe karşı bilinçaltı engeller daha çoktur. Bunlar çocukluktan ve ailenin tutumundan kaynaklanır. Cinsellikten utanan, sıkılan, korkan, nefret eden, kendini kullanılmış ya da kirlenmiş hisseden çok kadın vardır. Bunlar sürekli Hayır der, cinsellikten kaçmak için türlü bahane bulurlar. Erkek ne yapacak bu durumda? Cinsel enerji YOK olmayacağına göre, nereye gidecek? Mutlaka yön değiştirecek. Bunun da bir bedeli olacak elbet.

Evliliklerde cinsel uyum biraz zaman alır. Uyum için en önemli şey, cinsel konuları rahatlıkla konuşabilmektir. Konuşulamıyorsa, tabular var demektir, cinsel uyum sağlamak zorlaşır. Bu konuda kitaplardan ve uzmanlardan yardım alınabilir. “İnsanlar konuşarak, hayvanlar koklaşarak anlaşır” denir. Cinselliğin de hayvani yönü olduğu için, koklaşma da olacaktır.

Cinselliğin kokusu da vardır, dokusu da… Rengi de vardır, sesi de… Romantizmi de vardır, fantezisi de… Monotonluk cinselliği öldürür. Cinsellik sürprizi ve doğallığı sever. Cinsellik yaratımın kökeni olduğu için, yaratıcılığı sever. Uzun yıllar içinde hep bir ilk olur…

Yalçın Kireççi / 26 Nisan 2016